Witaj na blogu Gatta < Przejdź do sklepu Gatta.pl

Jak dobrać rozmiar rajstop? Odpowiadamy!

Jak dobrać rozmiar rajstop? Odpowiadamy!
Popularne

Rajstopy to ważny element kobiecej garderoby. Aby czuć się w nich dobrze  i perfekcyjnie się prezentować, istotny jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Wpływa on zarówno na komfort noszenia rajstop, jak i ich wygląd. Dzisiaj podpowiemy Wam jak dobrać rozmiar rajstop i czym kierować się podczas jego wybór. 

Dlaczego rozmiar rajstop ma znaczenie?

Zastanawiasz się co zrobić, aby rozmiar rajstop był jak najlepiej dobrany? Podczas ich zakupu istotna jest Twoja sylwetka oraz jej indywidualne cechy. Podpowiemy Ci jak sprawić, aby rajstopy były niczym Twoja druga skóra. 

Odpowiednio dobrany rozmiar rajstop sprawi, że nawet najprostsza stylizacja będzie wyglądała elegancko i profesjonalnie. W rajstopach perfekcyjnie dopasowanych do Twojej sylwetki poczujesz się także pewniejsza siebie. Będą praktycznie niewyczuwalne na ciele, co sprawi, że zechcesz nosić je jeszcze częściej. Rajstopy w dobrym rozmiarze nie będą krępować Twoich ruchów, nie będą się zsuwać oraz marszczyć wokół kostki. Dobry rozmiar to również gwarancja zwiększonej trwałości rajstop – nie narazisz się na szybkie uszkodzenie podczas ich noszenia. 

Co powinnaś zrobić, aby dobrać właściwy rozmiar? Dobrze jeśli przed zakupem rajstop zmierzysz się w odpowiedni sposób. Ważny jest Twój wzrost, obwód bioder oraz waga. Znając te wartości, z łatwością dopasujesz rozmiar. 

Jak dobrać rozmiar rajstop? Odpowiadamy!

Jak dobrać rozmiar rajstop?

Przed zakupem rajstop warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób określane są rozmiary rajstop. Z reguły dany rozmiar rajstop pokrywa się z rozmiarem odzieży – przykładowo S-2, M-3, L-4 i tak dalej. 

Podczas wyboru rozmiaru rajstop w pierwszej kolejności należy:

  • zmierzyć się w pasie,
  • zmierzyć się w biodrach,
  • zmierzyć, ile mamy wzrostu,
  • zważyć się.

Może się zdarzyć, że indywidualne cechy sylwetki weryfikują rozmiar rajstop. Szczupła sylwetka o wyjątkowo wysokim wzroście sprawia, że rajstopy rozciągają się na wysokość, ograniczając ich elastyczność wszerz. Podobnie jest w przypadku sportowych sylwetek. Masywne uda powodują rozciąganie się rajstop na szerokość, ograniczając ich elastyczność na wysokość. W obu przypadkach warto zakupić rajstopy o rozmiar większe

Dla nietypowych sylwetek opracowano specjalną rozmiarówkę. Na opakowaniu w takim przypadku znajdziemy określenia MAX lub PLUS. Oznacza to, że przy danym wzroście rajstopy mają zwiększoną rozciągliwość w okolicach ud, bioder i w pasie. Jednocześnie ich nogawki są odpowiedniej długości i dobrze przylegają. 

Jak dobrać rozmiar rajstop? Odpowiadamy!

Rajstopy chcemy nosić również podczas ciąży i wtedy dobór odpowiedniego rozmiaru jest ważny nie tylko dla naszej wygody, ale również dla komfortu rosnącego brzuszka. Rajstopy ciążowe pomimo specyficznej budowy części majteczkowej, posiadają taką samą rozmiarówkę jak rajstopy klasyczne: 2-S, 3-M, 4-L. Została ona ułożona w taki sposób, że podczas pierwszych miesięcy rozmiar rajstop odpowiada rozmiarowi, jaki kobieta nosiła przed ciążą. Jednak już w połowie drugiego trymestru ciąży, kiedy zachodzą zdecydowane zmiany w budowie ciała – brzuszek rośnie i zaczyna się zaokrąglać, obwód bioder zwiększa się podobnie jak masa ciała – to należy wybrać rajstopy o rozmiar większe

Rozmiar rajstop ma też odzwierciedlenie w ich budowie i ma wpływać na ich wygodę. W rozmiarach od 2 do 4 znajduje się mały klin, czyli tzw. klin rombowy. W przypadku rozmiaru 5 lub więcej występuje duży, czyli panelowy klin. Klin ma za zadanie podnosić komfort użytkowania rajstop. Zwiększa on elastyczność części majteczkowej oraz stopień jej dopasowania do sylwetki. Dzięki zastosowaniu klina rozmiar rajstop staje się bardziej uniwersalny, dzięki czemu pasują one na kobiety o różnych typach figury.   

Jaki rozmiar rajstop dla kogo?

Rozmiar rajstop możesz określić dzięki kalkulatorowi rozmiarów. Na opakowaniach rajstop znajdują się również tabelki, które pomagają dobrać odpowiedni rozmiar. Jeśli Twoje wymiary znajdują się w górnej granicy danego rozmiaru, wybierz rajstopy o rozmiar większe. 

Podstawowa tabela rozmiarów prezentuje się następująco:

Jak dobrać rozmiar rajstop? Odpowiadamy!

Jeśli pojawiają się wątpliwości co do doboru rozmiaru rajstop, warto skonsultować się ze sprzedawcą w salonie firmowym, który podpowie jaki rozmiar dobrać, aby był on dla Ciebie odpowiedni.

Wybierz rajstopy dopasowane zarówno do Twoich potrzeb, jak i sylwetki…