Witaj na blogu Gatta < Sklep

Modal – co to za materiał? Wszystko, co należy wiedzieć o tej tkaninie

Modal - co to za materiał? Wszystko, co należy wiedzieć o tej tkaninie
Porady

Jeśli śledzisz nowinki modowe i odświeżasz swoją garderobę o sezonowe nowości, to na pewno natknęłaś się na zwrot „wyrób z modalu”. Nie musisz być ekspertem od materiałoznawstwa, aby stwierdzić, że to zupełna nowość, która przebojem wdarła się do świata mody. Odzież oraz bielizna z modalu pojawiają się w nowych kolekcjach niemal wszystkich marek. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest modal i jakie są jego zalety.

Co to jest modal?

Zanim zaczniemy wychwalać właściwości modalu, warto odpowiedzieć na pytanie, co to jest za materiał i dlaczego warto w niego zainwestować. Modal jest materiałem niezwykłym, bo uznawanym za ekologiczny i niemal w 90% biodegradowalny. I to już jest pierwszy duży plus, tym bardziej, jeśli losy Ziemi nie są nam obojętne. Produkowany jest on z naturalnego surowca, czyli włókien celulozowych pozyskiwanych z drewna bukowego. Włókna modalu uznawane są często za materiał drugiej generacji, czyli lepszy od wszystkich swoich poprzedników. Warto też wspomnieć, że przy produkcji modalu wykorzystuje się nawet do 70% mniej wody niż w przypadku innych naturalnych tkanin i dzianin. Decydując się na zakup produktów z modalu, dbamy więc o ekologię.

Modal - co to za materiał? Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tej tkaninie

Modal – konkurencja dla bawełny

Ze względu na swoje właściwości uważa się, że modal stał się największą konkurencją dla bawełny. Dlaczego tak się stało? Zastosowanie naturalnych włókien oraz nowoczesnych technologii czyni ten materiał niemal bezkonkurencyjnym. Nie zapominajmy również o rosnących potrzebach społeczeństwa. Liczba mieszkańców ziemi stale rośnie, więc zapotrzebowanie na wyroby tekstylne również. Celem produkcji materiałów nowej generacji jest sprostanie tym potrzebom przy jednoczesnym odciążeniu środowiska. Wynikiem tych działań jest właśnie modal. Co czyni go wyjątkowym i dlaczego zaczyna wypierać bawełnę? Modal uważany jest za materiał antyalergiczny, niepodrażniający skóry, a do tego bezpieczny nawet dla najdelikatniejszych fragmentów ciała. Naukowcy twierdzą, że posiada on również właściwości, które hamują rozwój bakterii. 

Dlaczego właśnie odzież i bielizna z modalu?

Najważniejsze zalety modalu dotyczą przede wszystkim jego wyjątkowej właściwości wchłaniania wilgoci. Naukowcy z Uniwersytetu w Stanford w Stanach Zjednoczonych wykonali badania, które potwierdzają, że możliwości pochłaniania płynów przez modal są o 50% większe niż w przypadku bawełny czy lnu. Do tego jest on wyjątkowo przewiewny i pozwala skórze oddychać. Dzięki temu materiał ten zyskał przychylność projektantów odzieży i bielizny na całym świecie. Konsumentki pokochały wyroby z modalu za wyjątkowy komfort oraz wygodę. Modal skutecznie pochłania nadmiar wydzielanej przez nasze ciało wilgoci i odprowadza ją na zewnątrz. Odzież i bielizna z modalu jest szczególnie praktyczna w sezonie letnim i zapobiega przegrzewaniu się organizmu oraz ewentualnym podrażnieniom. 

Za co jeszcze kochamy modal? Zapewne za jego delikatność oraz gładką strukturę materiału, co jest wyjątkowo przyjemne dla skóry. Dzięki temu komfort noszenia odzieży i bielizny z modalu jest zdecydowanie większy niż w przypadku innych materiałów. 

Modal - co to za materiał? Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tej tkaninie

Jak dbać o wyroby tekstylne z modalu?

Odzież i bielizna z modalu nie wymagają specjalnego traktowania. Dbanie o nie jest wyjątkowo proste i nie pochłania zbyt wiele czasu. Przede wszystkim włókna te są znacznie bardziej odporne na farbowanie i utratę koloru. Wyroby tekstylne z modalu nie kurczą się i nie mechacą, a sam materiał zachowuje swoje właściwości oraz perfekcyjny wygląd przez długi okres czasu. Naturalne włókna mają jednak to do siebie, że mogą się rozciągać. Dlatego odzież i bieliznę z modalu najlepiej suszyć na płasko i w taki sam sposób przechowywać.

Wyjątkowe właściwości modalu już kilka lat temu docenili sportowcy. Teraz modele oparte na tym materiale przebojem weszły do powszechnego użytku. Delikatność materiału, niezwykłe cechy pozwalające na jeszcze efektywniejsze pochłanianie wilgoci czy wreszcie antyalergiczność włókien sprawiają, że modal stał się jednym z najbardziej pożądanych obecnie surowców do tworzenia odzieży i bielizny. Nie bez znaczenia jest również ekologiczny sposób pozyskiwania modalu oraz jego wysoka biodegradowalność. Rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że tego typu atrybuty są obecnie bardzo cenione w branży wyrobów tekstylnych.