Witaj na blogu Gatta < Przejdź do sklepu Gatta.pl

Niech nic Cię nie gryzie! Skarpetki antykleszczowe Gatta sposobem na insekty

Niech nic Cię nie gryzie! Skarpetki antykleszczowe Gatta sposobem na insekty
Lifestyle
Borelioza, babeszjoza i kleszczowe zapalenie mózgu to tylko przykłady bardzo groźnych chorób u ludzi, wywoływanych przez kleszcze. Te malutkie insekty każdego roku sieją spustoszenie, czyhając w przydomowych ogródkach, parkach i lasach od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Popularne spraye oraz środki na kleszcze i inne owady nie mogą być stosowane przez każdego bez umiaru. Często bywają też mało skuteczne. Jak więc chronić się przed ugryzieniami, nie tylko kleszczy? Z pomocą przychodzi Gatta ze specjalną linią produktów Contra Borelia. Znajdziesz w niej m.in. skarpety antykleszowe, które powinny być nieodzownym towarzyszem wszystkich wypraw za miasto. To doskonała alternatywa dla chemicznych środków odstraszających kleszcze i komary.

 

Kiedy i gdzie należy chronić się przed kleszczami?

Sezon na kleszcze trwa w Polsce od wiosny do późnej jesieni, ale mało kto wie, że te niebezpieczne insekty są aktywne już od temperatury 5 stopni Celsjusza. W związku z tym, gdy zimy są łagodne, przed kleszczami trzeba chronić się przez cały rok. Bezwzględnie należy zachować ostrożność na wszystkich terenach zielonych. Jeszcze do niedawna w społeczeństwie pokutowało przekonanie, że na kleszcze uważać trzeba tylko w lasach. W rzeczywistości te małe pajęczaki czają się również w parkach, przydomowych ogrodach, na łąkach, a nawet na skwerkach i rabatach między blokowiskami. Mitem jest także myślenie, że kryją się wyłącznie w niskiej trawie. Dorosłe kleszcze najczęściej czyhają na gałęziach krzewów na wysokości do 100 cm.

Odzież przeciwkleszczowa – sposób nie tylko na kleszcze

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami? Najlepiej byłoby unikać terenów, gdzie występują, ale to jest praktycznie niemożliwe. W sklepach są powszechnie dostępne różne środki chemiczne na kleszcze, ale ich skuteczność bywa wątpliwa lub mocno ograniczona czasowo. Co więcej, takie preparaty mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dzieci. Najczęstszym składnikiem aktywnym środków na kleszcze jest DEET, który może uczulać. DEET również powoduje, że ubrania nim spryskane stają się łatwopalne. Dodatkowo spraye na kleszcze z DEETem mogą uszkodzić odzież, odbarwiając ją lub też zmywając z niej warstwę wodochronną. Warto więc postawić na odzież przeciwkleszczową. Co to takiego? To specjalne ubrania, które chronią przed kleszczami, ale przy okazji też innymi insektami. Powszechnie wiadomo, że zakrycie całego ciała ubraniem, najlepiej w jasnym kolorze, zabezpiecza przed ugryzieniami, a na jasnych tkaninach łatwo zauważyć ewentualnego kleszcza i szybko można go strącić. Jednak odzież przeciwkleszczowa to coś więcej. Jest „nasączona” preparatem biobójczym – bezlitosnym dla kleszczy i wielu innych insektów, ale jednocześnie bezpiecznym dla ludzi. W ofercie Gatty dostępne są skarpety antykleszczowe. Specjalna linia Contra Borelia obejmuje także podkolanówki, sztulpeny dla dzieci i dorosłych oraz rękawki ochronne o działaniu przeciwkleszczowym.

Jak działają skarpetki antykleszczowe?

Odzież przeciwkleszczowa jest „impregnowana” permetryną. To organiczny związek o działaniu biobójczym, pozyskiwany z ekstraktu kwiatu chryzantemy. Jak się okazuje, jest to skuteczny środek na kleszcze, ale też m.in. komary, meszki, pchły i wszy. Co ciekawe, potrzeba wynalezienia odzieży przeciwkleszczowej narodziła się w amerykańskiej armii, aby chronić żołnierzy, walczących w Afryce i Azji, przed ukąszeniami groźnych insektów.

Skarpetki antykleszczowe marki Gatta zawierają biobójczą substancję czynną AM 23-24 na bazie permetryny szwajcarskiej firmy Sanitized. Należy podkreślić, że została dopuszczona do obrotu poprzez rejestrację w Urzędzie Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Co więcej, wszystkie produkty z linii Contra Borelia posiadają certyfikat OEKO-TEX Standard 100, są więc bezpieczne dla ludzi, ponieważ zostały przebadane pod kątem zawartości szkodliwych substancji. Zadaniem skarpet antykleszczowych jest odstraszanie insektów, zwłaszcza kleszczy, komarów, meszek, wszy, pcheł, much tse-tse, much piaskowych i pluskiew. Przeciwdziałają także osiadaniu roztoczy kurzu domowego. Nawet jeśli kleszcz lub inny insekt wyląduje na ciele w pobliżu skarpety z linii Contra Borelia, ryzyko ugryzienia jest zminimalizowane niemal do zera.

Skarpety antykleszczowe – cena

Może się wydawać, że cena za skarpety antykleszczowe jest wysoka. W końcu skutecznie chronią przed groźnymi insektami, których ugryzienie może wywoływać u ludzi poważne choroby. Na szczęście są to produkty powszechnie dostępne, a ich koszt jest adekwatny do jakości i funkcjonalności. Cena skarpet antykleszczowych marki Gatta nie przekracza 30 zł. Są skuteczne do około 30 prań, pod warunkiem, że w kwestii pielęgnacji postępuje się zgodnie z zaleceniami producenta.